TEAM MAS MEDALISTS - CAMBODIA SEA GAMES 2023
DATE | ATHLESTE/TEAM | GENDER | MEDAL | EVENT | SPORT |
Sat 6 May | C Sharmalarani | Female | Gold | Women's Under 55kg Kumite | Karate |
Sat 6 May | Prem Kumar | Male | Gold | Men's Under 55kg Kumite | Karate |
Sun 7 May | Sureeya Sankar Hari Sankar | Male | Gold | Men's Under 60kg Kumite | Karate |
Sun 7 May | Sharmendran Ragonathan, | Male | Gold | Men's Under 75kg Kumite | Karate |
Sun 7 May | Saiful Bahri Musmin | Male | Gold | Men's singles | Petanque |
Mon 8 May | Wong Grace Xiu Mei | Female | Gold | Women's hammer throw | Athletics |
Mon 8 May | Kimberly Bong | Female | Gold | Women's 3m springboard | Diving |
Mon 8 May | Muhammd Hafizin Mansor | Male | Gold | RSX | Sailing |
Mon 8 May | Izry Hafizi Fitry | Male | Gold | RS One | Sailing |
Mon 8 May | Muhammad Danial Azray - Muhammad Danial Azrol | Male | Gold | Artistic men's doubles | Pencak Silat |
Tue 9 May | Muhammad Syafiq Puteh | Male | Gold | Men's 3m springboard | Diving |
Tue 9 May | Shereen Vallabuoy | Female | Gold | Women's 400m | Athletics |
Tue 9 May | Umar Osman | Male | Gold | Men's 400m | Athletics |
Tue 9 May | Steve Khiew Hoe Yan | Male | Gold | Men's 200m freestyle | Swimming |
Tue 9 May | Moh Keen Hoo | Male | Gold | Men's 6-reds snooker | Billiards |
Wed 10 May | Norsyakirah Muksin | Female | Gold | Women U45 | Pencak Silat |
Wed 10 May | Nor Farah Mazlan | Female | Gold | Women class A (45-50kg) | Pencak Silat |
Wed 10 May | Lee Yiat Qing | Female | Gold | Women's 10m platform | Diving |
Wed 10 May | Mohd Izzul Irfan Marzuki | Male | Gold | Men's class D (60-65kg) | Pencak Silat |
Wed 10 May | Ng Jing Xuen | Female | Gold | Women's Individuak | Golf |
Wed 10 May | Tan heong Ming | Female | Gold | Women's Nanquan | Wushu |
Thu 11 May | Enrique Macartney Anak Harold | Male | Gold | Men's 10m platform | Diving |
Thu 11 May | Mohd Irfan Shamsuddin | Male | Gold | Men's discus | Athletics |
Thu 11 May | Andre Anura | Male | Gold | Men's triple jump | Athletics |
Fri 12 May | Tan Cheong Min | Female | Gold | Women's nandao | Wushu |
Fri 12 May | Nur Amirull Fakhruddin | Male | Gold | Men's road race | Cycling |
Fri 12 May | Nur Humaira Abdul Karim | Female | Gold | Women's individual, Poomsae | Taekwondo |
Fri 12 May | Nurul Hidayah Abdul Karim - Jason Loo | Mixed | Gold | Mixed pair, Poomsae | Taekwondo |
Sun 14 May | Thor Chuan Leong | Male | Gold | Men's snooker singles | Billiards |
Mon 15 May | Muhammad Syafiq Zuber | Male | Gold | Men's kyorugi under 80kg | Taekwondo |
Tue 16 May | Sam Jee Lek | Male | Gold | Breaking | Dance Sport |
Tue 16 May | Team Malaysia | Male | Gold | Men | Hockey |
Tue 16 May | Ahmad Nor Iman Hakin Rakeb | Male | Gold | Men's low kick | Kickboxing |
Tue 16 May | Team Malaysia | Female | Gold | Women | Hockey |
DATE | ATHLESTE/TEAM | GENDER | MEDAL | EVENT | SPORT |
Sat 6 May | Nur Assyira Zainal Abidin | Female | Silver | Cross-country | Mountain Bike |
Sat 6 May | Muhammad Aiqal Asmadie | Male | Silver | Men's Individual Kata | Karate |
Sun 7 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's Team Relay | Obstacle Race |
Sun 7 May | Muhammad Khairul Shaddad Ardi | Male | Silver | Artistic Men's Single | Pencak silat martial arts |
Sun 7 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's 50-overs | Cricket |
Sun 7 May | Team Malaysia | Male | Silver | Attack Online 2 Team | eSports |
Sun 7 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's same stroke | Sepaktakraw |
Mon 8 May | Muhammad Dhiauddin-Abdul Latif | Male | Silver | 29er | Sailing |
Mon 8 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's team Kumite | Karate |
Mon 8 May | Jackie Wong | Male | Silver | Hammer throw | Athletics |
Mon 8 May | Nur Syafiqah Hamzah | Female | Silver | Artistic women's singles | Pencak Silat |
Mon 8 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men Indoor hockey | Hockey |
Mon 8 May | Team Malaysia | Female | Silver | Women Indoor hockey | Hockey |
Tue 9 May | Gabriel Gilbert Daim | Male | Silver | Men's 3m springboard | Diving |
Tue 9 May | Phee Jinq En | Female | Silver | Women's 100m breatstroke | Swimming |
Wed 10 May | Mohd Sharul Zeckry Sulaiman | Male | Silver | Men class F (70-75kg) | Pencak Silat |
Wed 10 May | Siti Shazwana Ajak | Female | Silver | Women's class D (60-65kg) | Pencak Silat |
Wed 10 May | Kohn Robial Sobri | Male | Silver | Men's class I (85-90kg) | Pencak Silat |
Wed 10 May | Malcolm Ting | Male | Silver | Men's Individual | Golf |
Wed 10 May | Queenie Ting | Female | Silver | Women's discus | Athletics |
Wed 10 May | Nor Sarah Adi | Female | Silver | Women's pole vault | Athletics |
Thu 11 May | Nur Amirull Fakhruddin Marzuki | Male | SIlver | Men's Criterium | Road Cycling |
Thu 11 May | Team Malaysia | Female | SIlver | Women's team | Table Tennis |
Thu 11 May | Bertand Rhodict Anak Lises | Male | Silver | Men's 10m platform | Diving |
Thu 11 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's T20 | Cricket |
Thu 11 May | Team Malaysia | Mixed | Silver | Mixed triples (2W1M) | Petanque |
Thu 11 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's team | Table Tennis |
Thu 11 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's team competition | Badminton |
Thu 11 May | Khiew Hoe Yean | Male | Silver | Men's 400m freestyle | Swimming |
Fri 12 May | Sydney Chin | Female | Silver | Women's tajiquan-taijijian | Wushu |
Fri 12 May | Team Malaysia | Female | Silver | Women's team, Poomsae | Taekwondo |
Fri 12 May | Chin Ken Haw | Male | Silver | Men's individual, Poomsae | Taekwondo |
Fri 12 May | Moh Keen Hoo - Lim Kok Leong | Male | Silver | Men's snooker, doubles | Billiards |
Fri 12 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's team, regu | Sepak takraw |
Sat 13 May | Team Malaysia | Female | Silver | 12 Crews U24 Women 250m | Traditional Boat Race |
Sun 14 May | Darryl Chia Muhd Almie | Male | Silver | Men's 9-ball pool double | Billiards |
Sun 14 May | Yeoh Thean Jern Tan Yu Huat | Male | Silver | Chiangqi | Chess |
Sun 14 May | Choong Javen-Wong Qi Shen | Male | Silver | Men's doubles | Table Tennis |
Sun 14 May | Team Malaysia | Male | Silver | MLBB (open) | eSports |
Mon 15 May | Aidil Aiman Azwawi, Muhd Noraizat Nordin, Muhd Hafizul Hayazi Adnan | Male | Silver | Men's doubles | Sepak takraw |
Tue 16 May | Yap Roy King & Cheng Su Yin | Mixed | Silver | Mixed doubles | Badminton |
Tue 16 May | Team Malaysia | Male | Silver | Men's T10 | Cricket |
DATE | ATHLESTE/TEAM | GENDER | MEDAL | EVENT | SPORT |
Sat 6 May | Wan Athirah Hidayah Ahmad Fuzli | Female | Bronze | Women's Individual | Obstacle Race |
Sat 6 May | Yoong Wei Theng | Male | Bronze | Men's Individual | Obstacle Race |
Sat 6 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's Team Kata | Karate |
Sat 6 May | Athachai Saiphawat Kiang | Male | Bronze | Men's Kun Kru | Kun Khmer |
Sat 6 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men's Non-Repetition Primary | Sepaktakraw |
Sat 6 May | Adam Akaksyah | Male | Bronze | Men's Gi 69kg Ne-Waza | Ju-jitsu |
Sat 6 May | Phee Jinq En | Female | Bronze | Women's 50m Breaststroke | Swimming |
Sun 7 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's Team Relay | Obstacle Race |
Sun 7 May | Madhuri Poovanesan | Female | Bronze | Women's Under 55kg Kumite | Karate |
Mon 8 May | Nurul Hidayah Lukman | Female | Bronze | Women's hammer throw | Athletics |
Mon 8 May | Ong Ker Ying | Female | Bronze | Women's 3m springboard | Diving |
Mon 8 May | Nur Adlinna Nasreen | Female | Bronze | ILCA 6 | Sailing |
Mon 8 May | Muhammad Asnawi Iqbal | Male | Bronze | ILCA 4 | Sailing |
Mon 8 May | Muhammad Faizal Asri | Male | Bronze | ILCA 7 | Sailing |
Mon 8 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men's Chinlone Linking | Sepaktakraw |
Mon 8 May | Mohd Hilfi-Sara Amanda | Male | Bronze | Optimist mixed | Sailing |
Mon 8 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Team all-around | Artistic gymnastics |
Mon 8 May | Tengku Muhammad Adam Fakruzie | Male | Bronze | Men's 51kg | Kun Khmer |
Mon 8 May | Atachai Sapaiwhat Kiang | Male | Bronze | Men's 67kg | Kun Khmer |
Mon 8 May | Tai Khan Xin | Male | Bronze | Men's 400m individial medley | Swimming |
Mon 8 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's team Kumite | Karate |
Mon 8 May | Zaidatul Husniah Zulkifli | Female | Bronze | 200m | Athletics |
Mon 8 May | Sadat Marzuki Ajisan | Male | Bronze | Hammer throw | Athletics |
Mon 8 May | Nurr Sarafina - Nur Shahida | Female | Bronze | Artistic women's doubles | Pencak Silat |
Mon 8 May | Mohd Arif Affifudin | Male | Bronze | Men's Under 84kg Kumite | Karate |
Mon 8 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men 4x200m freestyle | Swimming |
Mon 8 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men's team | Tennis |
Tue 9 May | Syarul Aimy | Male | Bronze | Pommel horse | Artistic gymnastics |
Tue 9 May | Aly Hamuda Abdullah | Male | Bronze | Rings | Artistic gymnastics |
Tue 9 May | Ng Chun Chen | Male | Bronze | Parallel bars | Artistic Gymnastics |
Tue 9 May | Luqman Al-Hafiz Zulfa | Male | Bronze | Horizontal bars | Artistic Gymnastics |
Tue 9 May | Indran Rama Krishnan | Male | Bronze | Men's 86kg | Boxing |
Tue 9 May | Ziyad Zolkifli | Male | Bronze | Men's shot put | Athletics |
Tue 9 May | Muhammad Adam - Muhammad Fazrul | Male | Bronze | Men's doubles | Petanque |
Wed 10 May | Fong Zi Yu | Female | Bronze | Women's Individual | Golf |
Wed 10 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's 4x100m | Athletics |
Wed 10 May | Khiew Hoe Yean | Male | Bronze | Men's 200m backstroke | Swimming |
Wed 10 May | Mohd Abdul Qayyum Ariffin | Male | Bronze | Men's 51kg | Boxing |
Wed 10 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men's 4x100m freestyle | Swimming |
Wed 10 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's 4x100m | Athletics |
Thu 11 May | Pang Pui Yee | Female | Bronze | Women's Jianshu | Wushu |
Thu 11 May | Team Malaysia | Mixed | Bronze | Mixed triples | Petanque |
Thu 11 May | Nur Aisyah Mohd Zubir | Female | Bronze | Women's Criterium | Road Cycling |
Thu 11 May | Team Malaysia | Female | Bronze | MLBB (Women's) | eSports |
Thu 11 May | Wan Mohd Fazri Wan Zahari | Male | Bronze | Men's 800m | Athletics |
Thu 11 May | Nani Sahirah Maryata | Female | Bronze | Women's shot put | Athletics |
Thu 11 May | Muhammad Ridzuan Mohd Johari | Male | Bronze | Men's 60kg | Boxing |
Fri 12 May | Pang Pui Yee | Female | Bronze | Women's changquan | Wushu |
Fri 12 May | Wong Weng Son | Male | Bronze | Men's changquan | Wushu |
Fri 12 May | Surayya Rizzal | Female | Bronze | Women's individual foil | Fencing |
Fri 12 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's 50 over | Cricket |
Fri 12 May | Tan Zhi Yan | Male | Bronze | Men's taijijian | Wushu |
Fri 12 May | Mitsuki Leong - Koay Hao Sheng | Male | Bronze | Men's doubles | Tennis |
Fri 12 May | Mohd Haiqal Hanafi | Male | Bronze | Men's 100m | Athletics |
Fri 12 May | Farrell Glenn Felix | Male | Bronze | Men's high jump | Athletics |
Fri 12 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men's 4x400m | Athletics |
Fri 12 May | Vicky Hwa Chang | Male | Bronze | Men's Sanda 70kg | Wushu |
Fri 12 May | Samuel Yeo | Male | Bronze | Men's Sanda 60kg | Wushu |
Sat 13 May | Nor Ausyah Mihd Zubir | Female | Bronze | Women's road race | Cycling |
Sat 13 May | Team Malaysia | Female | Bronze | 3 Crews U24 Women 250m | Traditional Boat Race |
Sat 13 May | Hans Yoong | Male | Bronze | Men's individual foil | Fencing |
Sat 13 May | Chen Xing Han | Male | Bronze | Men's individual foil | Fencing |
Sat 13 May | Sebastian Tan | Male | Bronze | Men's kyorugi under-54kg | Taekwondo |
Sat 13 May | Muhammad Luqman Hakim Suhaimi | Male | Bronze | Men's kyorugi under-87kg | Taekwondo |
Sat 13 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's team competition | Golf |
Sat 13 May | Indran Rama Krisnan | Male | Bronze | Men's 86kg | Boxing |
Sat 13 May | Mohd Abdul Qayyum Ariffin | Male | Bronze | Men's 51kg | Boxing |
Sat 13 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's doubles team competition | Sepak takraw |
Sat 13 May | Koay Hao Sheng & Mitsuki Leong | Male | Bronze | Men's doubles | Tennis |
Sun 14 May | Lim Kok Leong | Male | Bronze | Men's snooker singles | Billiards |
Sun 14 May | Siti Nor Aishah Shahabuddin | Female | Bronze | Women 70kg | Judo |
Sun 14 May | Fu Cern Put Thai | Male | Bronze | Men's kyorugi | Taekwondo |
Sun 14 May | Alice Chang Li Sian Im Li Ying | Female | Bronze | Women's doubles | Table Tennis |
Sun 14 May | Chris Chew Vi Min | Male | Bronze | 50m Men's Bi Fins | Swimming |
Sun 14 May | Team Malaysia | Male | Bronze | PUBGM | eSports |
Mon 15 May | Nur Syazwani | Female | Bronze | Women's 64kg | Weightlifting |
Mon 15 May | Wassof Rumikam | Male | Bronze | Men low kick 51kg | Kickboxing |
Mon 15 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's T20 | Cricket |
Mon 15 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's 5x5 | Basketball |
Mon 15 May | Yeoh Thean Jern-Sim Yip How | Male | Bronze | Men's blitz team | Chess |
Tue 16 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's T10 | Cricket |
Tue 16 May | Leong Chee Feng | Male | Bronze | Men's singles | Table Tennis |
Tue 16 May | Team Malaysia | Female | Bronze | Women's qudrant | Sepak Takraw |
Tue 16 May | Team Malaysia | Male | Bronze | Men's team foil | Fencing |
Tue 16 May | Team Malaysia | Male | Bronze | 12 crew men's U24 800m | Traditional Boat Race |